Kızlık Zarı nedir?

Kızlık zarı hakkında tüm merak edilenler yazımızda.

Kızlık zarının Latince adı “Hymen”dir. Okunuşu ise himen’dir. Hymen Yunan mitolojisinde evlilik tanrısına verilen isimdir, kızlık halkası, bekaret zarı, kızlık perdesi olarakta bilinir. Hymenaous, Dionysus ve Afrodit’in oğlu olup, zifif gecesi kızlık zarı bu Tanrıya adanmıştır ve ismi buradan gelmektedir…

Kızlık zarı pek çok toplumda namus ve bekaretin simgesi haline gelmiştir. Zarın bozulmamış olan kadının cinsel ilişkiye girmediği düşünülür. Adli tıpta tecavüz, cinsel istismar ve şiddete uğrayan veya şüphenelenilen kişilerin değerlendirilmesinde kızlık zarı muayenesinden faydalanır.

Yandakiya resimde 18 yaşındaki genç bir kızın genital organları önden bakış açısıyla görülmektedir. Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 cm iç kısımdaki yer alan ince bir yapıdır.

Kızlık zarı tamiri, Himenoplasti, Labioplasti, Van Kızlık Zarı

Kızlık Zarının Görevi Nedir

Kızlık zarı bir organ değildir ve fonksiyonel olarak bir işlevi bulunmamaktadır.
Bebeklik döneminde itibaren (anne karnında 7-12. haftalar arasında oluşur) 11-12 yaşına kadar vajina içine mikropların girmesini engellemektedir. Erkek bebekte genital duvarlar birleşerek testisin içerisinde bulunan deriyi oluştururken, kız bebekte ise genitel duvarlar ayrışarak dış dudakları ve iç dudakları oluşturur.
Küçük kız çocuklarında değişik cisimler sokarak oluşabilecek enfeksiyonlara neden olmaması işlevini görmektedir. Çünkü bu dönemde vajina içinde oluşacak enfeksiyonların rahim ve tüpler kanalı ile batına doğru çıkması erişkine göre çok daha kolaydır. Bu nedenle kızlık zarı kadının genital bölgesini dış etkenlere karşı koruyan bir engeldir ve bu amaçla yaratılmıştır.
Kızlık zarının diğer bir yararı ise doğuştan idrar kanalı yokluğu gibi durumlarda çıkartılıp kullanılarak bu bölgeye üretra (idrar kanalı) yapılmasıdır. Literatürde nadir olarak görülen bir durumdur.

Kızlık zarı tamiri Himenoplasti Van

Kızlık Zarı Nerededir ve Nasıl Bir Yapıdadır

Kızlık zarı, ismininde düşüncesiyle zar gibi düşünülsede bir zar değildir. Hymen yapısı olarak ortasında küçük bir delik olan ve vajina girişinde bulunan küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dediğimiz küçük dudakların yaklaşık 1- 1,5 cm gerisinde bulunan doku, zarsı yapısıdır.
Ağız dokusuna benzer, mukoza yapısındadır. Adet kanamasının dışarıya akmasının sağlayan delik şeklinde bir açıklık bulunur, her kişide bu açıklığın yeri, büyüklü ve şekli değişiklik gösterir.

Kızlık Zaranın Yırtılmasının Nedenleri

– Himende aşırı gerilmeye neden olan sportif faaliyetler
– Sert kesici bir objenin üstüne düşmek
– Bakire olduğu halde vajinal yolla kullanılan ilaçlar, tamponlar
– Mastürbasyon yapmak (vajinada sert ve uzun cisimler kullanmak)
– Aşırı travmatik kaşımak
– Bu bölgeyi ilgilendiren operasyonlar geçirmiş olmak

Kızlık Zarının Ne zaman Bozulduğu Anlaşılır Mı ?

Kızlık zarının bozulmasından sonra 7 gün içide yırtılan kenarlar iyileşir ve sonrasında herhangi bir değişiliğe uğramaz. 7 gün sonrasında bozulma zamanı tam olarak tahmin edilemez. Kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının bozulduğu son 7 gün içinde ya da daha öncesinde kızlık zarı yırtılması gelişmişse anlaşıbilir.
Kızlık zarı dikimi için bekaretin ne zaman bozulduğu önemle değildir ve kişinin kaç kez ilişkiye girdiği anlaşılmaz, bunu gösteren herhangi bir testte bulunmamaktadır.

Kızlık Zarı Muayene Teknikleri

Jinekolojik pozisyonda yatarken (kızlık zarına zarar verilmez ve pelvik kaslara dokunulmaz) sadece dıştan bakılır vajina içine girilmez, tecrübeli bir jinekoloğun muayene etmesi gereklidir.
Spanç ile muayene

Kızlar Zarı Dışarıdan Görülür mü (Kızlık Zarı nerede )

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içerisinde bulunmaktadır. Özellikle kilolu kişilerde cilt altı yağ dokusunun kalınlığından ötürü kızlık zarı 4-5 cm daha derinlerde olabilmektedir.
Iç ve dış dudaklar birbirine bitişik bulunur ve kızlık zarını görmek için dudakların öne ve yana çekme hareketi ile vajinal duvarların aralanması gerekir. Kişi kızlık zarını kendi kendine bakarak göremez ve değerlendiremez. Bu değerlendirme kadın doğum uzmanı tarafından ‘kızlık zarı muayenesi’ yapılarak belirlenir.

İlişki Sırasında Kızlık Zarının Yırtılması

Kızlık zarı vajina girişinde kolay yırtılabilen, ince kılcal damarlara sahip ve kan damarlarından oluşan bir yapıdır. Ilk ilişkide başta kızlık zarının yapısına, penisin büyüklüğüne bağlıdır. Ilk ilişkide kanama oranı neredeyse %50’dir ve çok kanama yaşanmaz.
Elastik ve esnek zara sahip kadınlarda, kızlık zarının ortasındaki delik çok geniş olduğundan ve yırtılma damarlanmının az olduğu bölgeden kaynaklanması durumunda kanama görülmeyebilir.

Kızlık Zarı Kanama Miktarı, Süresi ve Rengi (Kızlık zarı Bozulması sırasında kanama )

Kızlık zarı kanaması vücuttaki diğer kanamalardan çok farklı değil. Pembemsi lekelemeden yoğun kırmızı kanamaya kadar bir değişkenlik gösterir ve bir kaç damla kanama şeklindedir. Bir kaç gün boyunca lekeleme şeklinde kanama devam edebilir. Çok nadirende olsa zar arkasında bir damar açığa çıkması sonucunda kanama durmazsa cerrahi işlem ile dikiş atılması gerekir. Kronik akciger hastlığı olan veya kan hastalıkları mevcut ise koyu kırmızı renkte de kanama görülebilir.

Kızlık Zarı Yırtılırken Ağrır Yaşanır Mı

Ön sevişmeyle bölgede yeterli kayganlık sağlandığında kadın kızlık zarının yırtılmasında ağrı hissetmez veya ağrı hafif şekilde hissedilir. Kişinin kendini sıkması, kızlık zarının kalın olması, kızlık zarı ortasındaki deliğin küçük olması, kasma, gerilme ve korku yaşaması ağrı hissetmesine neden olabilir.
İlişki esnasında hissedilen zevk oranı yüksekse veya sevişmede bir miktar acı zevk verebilir ve ağrı psikolojik olarak hissedilmeyebilir.

Mastürbasyon Esnasında Kızlık Zarının Yırtılması

Kızlık zarının yırtılıp, yırtılmaması mastürbasyonun nasıl yapıldığı ile ilgilidir. Yabancı cisim, parmak, penis vajenin içine girmesi nedeniyle mastürbasyonda kızlık zarının bozulmasına neden olur. Klitoral yüzeyine inmeden, sadece kllitoris yüzeyine bir baski ve sürtünme uygulayarak yapılan mastürbasyonla kızlık zarına zarar vermez.
Esnek kızlık zarı bulunanlarda ya da kızlık zarı deliği geniş olanlarda zarın yırtılmaması olasılığı vardır.
Kızlık zarı sadece ilişki sırasında değil yüzeysel veya sürtünme yoluylada bozulabilir. Sürtünme sırasında kan gelebilir ve sürtünmeye bağlı kızlık zarının dışında sıyrıkların oluşması neden olabilir.

Anal veya Oral İlişki İle Kızlık Zarı Bozulması

Anal ilişki esnasında kızlık zarı bozulmaz.
Oral yolla ilişkinın kızlık zarı ile herhangi bir ilgisi yoktur. Ancak bu esnada el ile mastürbasyon yapılıyorsa aşırı basınç uygulamaktan kaçınmak gerekir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınabilir Mi

Kızlık zarının bozulmaması hamilileğe engel değildir. Kızlık her zarı her ne kadar süzgeç görevi görse de çoğu zaman yırtılmadan hamile kalmak mümkündür. Yeterli miktarda spermin hızlı hareket yeteneği ile tüplerde bekleyen yumurtaya ulaşması (vajinadan içeriye kanallara) geçmesi ile döllenme oluşur. Bu nedenle tam illişkinin olmaması (dışarıya boşalma ile) gebelik şansı düşük gibi görünsede, gebelik oluşurabilir.

Kızlık Zarı Yırtıldıktan Sonra Karşılaşılabilecek Durumlar
– Kanama (kanamanın normal boyutundan fazla olması durumunda jinekolojik muayene gereklidir)
– Enfeksiyon (hijyenik alışkanlıkları edinmemiş kişilerde vajinal kanallarda bulunan bakteriler ve diğer etkenlere bağlı olarak oluşan genital enfeksiyonlar)
– Fistül formasyonu (kızlık zarı yırtığı çevre dokuları da içine alırsa rekto- vajinal ya da vasiko-vajinal fistüller oluşabilir)

Esnek Kızlık Zarları

%15-20 oranında görülmektedir. Kolejen doku oranı çok fazla olduğu için ilk ilişkide kanama çok az veya hiç olmayabilir.
Doğuştan olan bir durumdur müdahele gerektirmez. Normal doğum esnasında veya vajinal müdahalelerde yırtılabilir. Kanama beklentisi ile birlikte olan çiftlerin kanama olmaması her iki çift için de sorun yaratabilir. Ancak, muayene ile anlaşılmaktadır.

Kızlık Zarında Doğal Çentik Nedir

Kızlık zarında herhangi bir ilişki yaşanmamasına rağmen zarın serbest kenarı dümdüz değildir ve girinti çıkıntı şeklinde doğul çentikler bulunabilir. %20 doğuştan gelen yapısal bir durumdur.
Doğal çentiklerin değerlendirilmesi kızlık zarı muayeneleri sırasında adli doktorların vereceği bekaret raporları bakımından önemlidir.

Kızlık Zarı Kendiliğinden İyileşir Mi ?

Bozulan veya yırtılan zardaki uçlar bir hafta sonra kapansada,kendiliğinden iyileşmez.
İlk ilişkiden sonraki ilişkide kanama yaşanmaz. Sonraki ilişkide yırtık olan yerde kanama olmaz, küçük oluşan yırtıklarda kanama yaşananabilir. Bozulan kızlık zarı bekaret muayenesi yapılarak gerekirse diktirme işlemi için karar verilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Yapılabilir Mi?

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılması kızlık zarının yapısına (genişliğine) bağlıdır. Oluşan gebeliklerde ince aletlerle kürtaj yapılabilir. Tüm hassasiyete rağmen kızlık zarının bozulabileceği göz önüne alınmalıdır.

  • Detaylı bilgi almak, veya randevu talebi oluşturmak için bizi 0 554 874 57 57 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz. Yada aşağıdaki tıkla ve WhatsApp‘tan mesajını gönder butonuna tıklayarak WhatsApp üzerinden mesaj yazabilirsiniz.

Size en uygun maliyetle tedavi için, ücretsiz danışmanımızı arayınız.

Yorum yok

Bir yanıt yazın